Embedded HMI Industrial TFT Display G121SN01 V403 7S3P WLED
Shenzhen Wanshujie Photoelectric Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Place of Origin : Guangdong, China
Brand Name : AUO
MOQ : 1
Payment Terms : ,L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time : 3-5 working days
Type : TFT
Display Size : 12.1"
Supplier Type : Original Brand
Backlight Type : 7S3P WLED , 50K hours , With LED Driver
Resolution : 800(RGB)x600, SVGA 82PPI, 800(RGB)x600, SVGA 82PPI
Brightness : 500 cd/m² (Typ.)
Operating Temperature : Operating Temp.: -30 ~ 85 °C
Display Type : TN, Normally White, Transmissive
Mounting Type : Connector
Screen Size : 279 x 209 x9.5 (HxVxD)
Communication interface : LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Panel Type : a-Si TFT-LCD, LCM
Outline : 279 x 209 x9.5 (HxVxD)
Luminance : 500 cd/m² (Typ.)
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Color Depth : 262K/16.2M 55% NTSC
Lamp Type : 7S3P WLED , 50K hours , With LED Driver
Touch Screen : Without
Input Voltage : 3.3V (Typ.)
Signal Interface : LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Contact Now
G121SN01 V403 AUO 12.1" 800*600 SVGA TFT-LCD LVDS Industrial Display
Key Features
  • High brightness: 500 cd/m² typical
  • Wide operating temperature: -30°C to 85°C
  • Long-life WLED backlight: 50,000 hours
  • LVDS interface with 20-pin connector
  • Antiglare surface with hard coating (3H)
  • 700:1 contrast ratio for clear image quality
  • Compact outline: 279*209*9.5 mm
Technical Specifications
Brand AUO
Model P/N G121SN01 V403
Diagonal Size 12.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 800*600 SVGA, 82 PPI
Active Area 246*184.5 mm
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700:1 (Typ.)
Viewing Angle 80/80/65/75
Response Time 25/10 ms (Typ.)
Display Colors 262K/16.2M, 55% NTSC
Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit)
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Operating Temperature -30°C to 85°C